Dzień Papieża to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustalone przez sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi – Polakowi. Równolegle obchodzony jest przez kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Uczniowie klasy IV-VII oraz absolwenci naszej szkoły i rodzice brali po raz kolejny udział w XVIII Dniu Papieskim, w niedzielę 14 października w kościele parafialnym w Sławsku Wielkim.
Hasło tegorocznego dnia brzmi: ,,Promieniowanie ojcostwa”. W tym dniu nasze rozważania i działania by zogniskowane wokół dwóch rocznic z życia świętego Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W bieżącym roku przeżywamy sześćdziesiątą rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły i czterdziestą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Metropolity Krakowskiego.
Temat tegorocznego Dnia Papieskiego został zaczerpnięty bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża. „Promieniowanie ojcostwa”- to tytuł dramatu Karola Wojtyły. Uzupełnieniem stanowią dwie książki : „Wstańcie, chodźmy?” oraz „Pamięć i tożsamość”. Hasło Dnia Papieskiego zachęca do sięgnięcia do homilii świętego Jana Pawła II wygłoszonej w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1991 r. poświęconej czwartemu przykazaniu Bożemu. Tę homilię możemy rozumieć jako konkretne wskazówki nadal aktualne w naszej Ojczyźnie.
Temat tegorocznej edycji zwraca uwagę młodego człowieka na fundamentalne znaczenie rodziny. Przywołuje on słowa i myśli Jana Pawła II które mówił: „Niech się odrodzi w Bogu ludzkie ojcostwo i polska rodzina (…).” Sprawy Polski bardzo leżały Ojcu Świętemu na sercu. „Wiem jak zmieniała się nasza Ojczyzna od czasu mojej pierwszej wizyty (…).” W książce „Pamięć i tożsamość” znajdujemy rozważania mówiące o Ojczyźnie: „Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach.”
W tym roku celem Dnia Papieskiego było kształtowanie właściwych postaw i zachowań ze stylem życia Pokolenia JP II, skłonienie do refleksji na swoim życiem, do kształtowania własnej tożsamości kulturalnej i religijnej, a także zwrócenie uwagi na fundamentalne znaczenie słowa: „Naród”, „Ojczyzna” i „Kościół”.
88-150 Kruszwica
Sławsk Wielki 77