Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Historia naszej szkoły

 Z kart historii…

Nasza szkoła położona jest w miejscowości Sławsk Wielki leżącej w gminie Kruszwica w województwie kujawsko-pomorskim.

Historia naszej wsi sięga roku 1254, kiedy to była wzmiankowana jako posiadłość biskupów włocławskich. W 1317 roku książę Leszek Kujawski pozwolił wystawić w Sławsku murowany zamek. Około roku 1397 jej właścicielem był Sędziwój, wojewoda kaliski. W XIX wieku wieś odebrał prawowitym właścicielom rząd pruski i wcielił do domeny Strzelno.

Najstarsze wzmianki o istnieniu szkoły w Sławsku Wielkim pochodzą z 1577 roku. Wizytacja biskupia wykazała działalność szkoły przy ówczesnym kościele.

Pod koniec XVIII wieku istniały we wsi dwie szkoły: ewangelicka i katolicka. Szkoła ewangelicka, założona przez kolonistów niemieckich, działała do zakończenia I wojny światowej. Została zamknięta z powodu braku dostatecznej ilości dzieci. Budynek tej szkoły nie zachował się.

Szkoła katolicko-polska funkcjonowała już od roku 1790. Zbudowana została przez Niemców i jest do dziś częścią obecnego budynku. Składały się na nią dwie sale lekcyjne- jedna na parterze, a druga na piętrze. Szkoła była wykonana z czerwonej cegły, dlatego nazywano ją „czerwoną szkołą”. W okresie zaborów uczyli w niej niemieccy nauczyciele. Po odzyskaniu niepodległości szkołą kierowali: Mieczysław Kowalski i Feliks Wujec. Podczas okupacji hitlerowskiej przez trzy lata szkoła była zamknięta. Niemcy otworzyli ją w 1943 roku dla dzieci polskich ze Sławska, Bożejewic i Kruszwicy. Dzieci niemieckie uczęszczały w tym czasie do szkoły w Kruszwicy. Po zakończeniu II wojny światowej pracę rozpoczęła polska szkoła. W latach 1946-48 nastąpiła pierwsza rozbudowa powojennej szkoły. Istniejący budynek przedłużono o dwa pomieszczenia na parterze i piętrze. Dalsza rozbudowa nastąpiła w latach 1964-68. Wówczas powstały trzy klasy na piętrze, a na parterze pomieszczenia gospodarcze- kuchnia, szatnia i WC. Najważniejszą jednak nową częścią szkoły była duża sala gimnastyczna. Od 1 września 1974 roku szkoła podstawowa w Żernikach stała się filią naszej szkoły i była nią aż do jej zamknięcia w 1999 roku. W roku 2014 oddano do użytku rozbudowane i zmodernizowane przedszkole dla najmłodszych.

 

Nasz Patron Maria Patyk

Wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim, twórczyni ludowa, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i nagrodą im. Oskara Kolberga.

Pani Maria Patyk urodziła się w 1924 roku w Pieckach koło Kruszwicy. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Studium Pedagogiczne w Toruniu. Studiowała biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwszą pracą jako nauczyciel podjęła w Woli Wapowskiej, potem przez trzy lata uczyła w Bachorcach. W roku 1951 przybyła do Sławska i rozpoczęła pracę w tutejszej szkole podstawowej. Tu pracowała przez 28 lat, aż do przejścia na emeryturę w 1979 roku. To tutaj, w Sławsku, realizowała wielką życiową pasję, którą było umiłowanie Ziemi Kujawskiej. Pani Patyk była niestrudzoną propagatorką folkloru Kujaw.

W latach 1964-1979 była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich skupiającego ponad 100 kobiet. Działania pani Marii dokonały dużych zmian w życiu mieszkańców, a szczególnie kobiet. Była ona organizatorką licznych kursów dla pań, które uczyły się gotować, szyć, wypiekać ciasta, doskonaliły się w hodowli drobiu i trzody, pielęgnowania ogródków. Odbywały się pokazy kosmetyczne, spotkania z lekarzami, wystawy fotografii, malarstwa, owoców i kwiatów. Panie corocznie wyjeżdżały do kina, teatru, na wycieczki. W 1965 roku pani Patyk utworzyła działający przez ponad 30 lat zespół folklorystyczny „Kujawy”, który w najlepszym okresie liczył 60 osób. Zespół taneczny, wokalny i kapela stały się ozdobą wszystkich uroczystości dożynkowych i okolicznych imprez, brał udział w festiwalach i przeglądach folklorystycznych w Bydgoszczy, Ciechocinku, Nakle, Gdyni, Gorzowie i Kazimierzu nad Wisłą.

Największą pasją pani Marii był haft kujawski. Sama będąc mistrzynią, uczyła tej sztuki inne kobiety nie tylko w Sławsku. Przeprowadziła w okolicy ok. 60 kursów, które zawsze kończyły się wystawami. Ta praca, a szczególnie miłość Pani Marii do tradycji kulturowej naszego regionu doprowadziła do wytworzenia w obrębie Kujaw inowrocławskich najprężniejszego ośrodka hafciarskiego na Kujawach. W 1975 roku pani Maria otrzymała tytuł twórcy ludowego. Pani Patyk po przejściu na emeryturę nadal prowadziła kursy haftu, uczyła wykonywania stroików, kwiatów. Nadawała kujawski wystrój okolicznym kościołom, szkołom i przedszkolom. Taką szatę otrzymało przedszkole w Kobylnikach, w szkole w Sławsku w 1993 roku urządzona została Izba Kujawska, a w kościele powstał żłobek. W szkole w Sukowych nadano kujawski wystrój korytarzom a w filii szkoły w Żernikach kujawski wystrój otrzymały wszystkie pomieszczenia. Po Kujawsku ozdobiono świetlicę w Lachmirowicach i przepiękny drewniany kościół w Rechcie.

Pani Maria Patyk w latach 1988-2005 pełniła funkcję Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego. W 1989 roku została wykładowcą Prymasowskiego Uniwersytetu w Strzelnie. W 1996 roku Minister Kultury i Sztuki przyznał Pani Marii nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej, a 11.11.2001 roku nadano jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pani Maria Patyk zmarła 27 grudnia 2011 roku, została pochowana w Czerniewicach koło Torunia.

 

Szkoła dzisiaj

Szkoła łączy tradycje z nowoczesnością. Szanujemy tradycje narodowe i regionalne. Kultywujemy obrzędy i zwyczaje kujawskie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wpajamy uczniom postawy patriotyczne i uczymy miłości do „małej ojczyzny” – Kujaw. Jednocześnie nasi uczniowie korzystają z sal wyposażonych w tablice multimedialne, sali komputerowej i odnowionej sali gimnastycznej. Najmłodsi- dzieci z oddziałów przedszkolnych korzystają z nowego przedszkola.  

Data dodania: 2024-11-25 11:19:37
Data edycji: 2024-11-25 11:19:49
Ilość wyświetleń: 48

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej