W dniach 16-18 kwietnia uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim pojechali na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca, przykuwające uwagę turystów z całego świata.
W poniedziałek 16 kwietnia o godzinie 6:45 wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się przed budynkiem szkoły i całą grupą ok. 7:00 wyjechaliśmy ze Sławska Wielkiego "naładowani" pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy i poznania nowych, nieznanych miejsc. Podróż nie dłużyła się, w autokarze każdy znalazł dla siebie zajęcie.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Lotniska im. F. Chopina. Tu zobaczyliśmy halę odpraw, przylotów oraz taras widokowy, na którym obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty.
Następnie metrem udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Tam z XXX piętra budynku mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy.
Z pałacu, spacerem przez ogród Saski przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza – pomnika poświęconego pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty.
Zobaczyliśmy również nowy pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, odsłonięty 10 kwietnia tego roku.
Z placu marszałka Józefa Piłsudskiego udaliśmy się na warszawską Starówkę. Widzieliśmy Syrenkę, Kolumnę Zygmunta oraz wysłuchaliśmy ciekawej historii miasta. Podczas dalszego spaceru obejrzeliśmy Barbakan oraz Pomnik Małego Powstańca. Następnie przejechaliśmy do hotelu Zielonki pod Warszawą. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się do swoich pokoi. Wieczór spędziliśmy dość spokojnie, oczywiście nie obeszło się bez przechodzenia z pokoju do pokoju i biegania po korytarzu.
Po (nie) przespanej nocy i (nie) zjedzonym śniadaniu o godzinie 9.00 opuściliśmy hotel, wyruszając w kierunku Warszawy.
Autokarem pojechaliśmy w stronę cmentarza wojskowego na Powązkach. Zobaczyliśmy groby bohaterów narodowych, sportowców, ofiar kilku katastrof lotniczych i wysłuchaliśmy ciekawych historii związanych z tym miejscem.
Następnie udaliśmy się w kierunku Starego Miasta. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedzanie obejmowało najciekawsze miejsca: Apartament Wielki w skład którego wchodzi Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny; Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego. Podczas zwiedzania był obecny przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadając o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty, obrazy cieszyły oczy zwiedzających.
Potem spacerkiem przeszliśmy do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy sie na zasłużony odpoczynek i obiadokolację do hotelu.
Trzeci dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. To właśnie tu poczuliśmy się gwiazdami najnowocześniejszego stadionu w Polsce, gdyż zobaczyliśmy m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy a także eleganckie loże i najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości, komentatorów i kibiców.
Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!
Ze stadionu przejechaliśmy autokarem pod Belweder i Łazienki Królewskie. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Wszyscy zachwycaliśmy się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.
To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald's, bo przecież bez tego punktu wyprawy to nie wycieczka !
W podróży powrotnej każdy podsumował ostatnie dwa dni. Był to czas bardzo ciekawie spędzony. Poznaliśmy wiele nowych miejsc i zabytków, o których wcześniej słyszeliśmy jedynie w mediach.
O godzinie 20.00 szczęśliwie dotarliśmy do szkoły w Sławsku Wielkim, gdzie już czekali na nas rodzice i wróciliśmy do swoich domów.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
88-150 Kruszwica
Sławsk Wielki 77