W tym roku mija 230 lat od radosnego poranka, kiedy wołano:
WIWAT KRÓL!
WIWAT SEJM!
WIWAT WSZYSTKIE STANY!
Choć wydarzenia te są odległe to nadal w naszej świadomości zajmują bardzo ważne miejsce.
Naszym obowiązkiem jest codzienne pielęgnowanie pamięci o tych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych czasach doprowadzili do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie KONSTYTUCJI!
Zbliżająca się rocznica tych wydarzeń skłoniła nas do działania, innego jednak niż zazwyczaj. Codziennie w ramach projektu "Tydzień dla Polski" wykonywaliśmy zdalnie i stacjonarnie zadania, które łączyły naukę i zabawę.
Wzięliśmy udział w konkursie z okazji 2 Maja - Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszonym przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie: dlaczego kochamy Polskę.
Oto niektóre z naszych wypowiedzi:
Anna Buzalska
Dlaczego kocham Polskę?
Kocham Polskę za rodzinę, przyjaciół i ludzi, którzy w niej mieszkają. Przepiękne krajobrazy i zabytki, które znajdują się w naszej ojczyźnie, potrafią nacieszyć nasze oczy. Historia naszego kraju jest również bardzo bogata. Znajdziemy w niej wiele wspaniałych postaci, które przyczyniły się do tego, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Pomimo tego, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nasz kraj jest wspaniały. Jestem Polką. Kocham swoją ojczyznę i jestem dumna ze swojego pochodzenia.
Zofia Regina Kowalska
Kochamy Polskę, ponieważ jako wspólny naród mamy własną i piękną historię, tradycje oraz kulturę. Porozumiewamy się wspólnym językiem, którym możemy mówić sobie miłe słowa. Niepowtarzalne krajobrazy umilają życie i pozwalają nam rozkoszować się ich polskością.
Jagoda Simińska
Kocham Polskę za to, że jest moją ojczyzną. Tutaj się urodziłam i wychowałam. Mieszkam na wsi i kocham otaczający mnie krajobraz. Cieszę się, że w mojej ojczyźnie nie panuje żadna wojna, że jest wolność. Zawdzięczamy to swoim rodakom, którzy dzielnie o tą wolność walczyli. Kocham Polskę za tradycje i obyczaje, za życzliwych ludzi. Wierzę, że moje poglądy się nie zmienią mimo, że mam dopiero 11 lat i całe życie przed sobą.
Kolejne zadanie polegało na zapoznaniu się z filmem o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie 230 lat temu – Konstytucji 3 maja. Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź oglądając film" Konstytucja 3 Maja - historia prosto z Zamku".
https://view.genial.ly/608086cb765d060d255b43dc/presentation-konstytucja-3-maja2021-rokescape-roomtemat-edukacja
Następnie swoją wiedzę o Konstytucji 3 Maja mogliśmy wykorzystać poszukując tekstu Ustawy Rządowej potrzebnej nam do jej uchwalenia w escape roomie pt "Czas na Konstytucję!" Dobrze się bawiąc rozwiązywaliśmy kolejne zagadki, które zakończyły się sukcesem - uchwaliliśmy Konstytucję 3 Maja.
https://view.genial.ly/608086cb765d060d255b43dc/presentation-konstytucja-3-maja2021-rokescape-roomtemat-edukacja
Wreszcie przyszedł czas na przypomnienie sobie najważniejszych wiadomości o naszych symbolach narodowych. Ile o nich wiemy i o czym powinniśmy pamiętać dowiedzieliśmy się rozwiązując quiz na Quizizz.
Tak przygotowani wykonaliśmy flagę i wywiesiliśmy ją przed domem, a niektórzy umieścili ją w oknie swojego pokoju. W ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny i naszych barw narodowych!
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy młodszych wykazali się niezwykłą kreatywnością wykonując różnorodne prace plastyczne, recytując wiersze oraz śpiewając piosenki. W Tygodniu dla Polski zapoznawali się również z wiadomościami o świętach majowych oraz grali w interaktywne dooble "Święta majowe". Natomiast uczniowie klasy VI wykonali plakaty upamiętniające 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy całej społeczności szkolnej, aby wspomnienie tamtych wydarzeń umocniło w nas poczucie tożsamości narodowej, szacunek do tradycji oraz dumę z bycia Polakiem. Świętujmy!
88-150 Kruszwica
Sławsk Wielki 77