Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Udział w Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie...

Udział w  Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie...

   

    18 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Patyk w Sławsku Wielkim uczestniczyli w Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Festyn stał się wspaniałą okazją  do poznania dawnych ludów zamieszkujących teren obecnej Polski - Celtów, Gotów i Wandali. W obozach wojskowych zobaczyć  mogliśmy broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Nie zabrakło  tradycyjnego pola bitwy na którym zmagali się ze sobą  rzymskie legiony, barbarzyńcy, wojowie wczesnośredniowieczni a nawet gladiatorzy.

    W obozowisku łowców i zbieraczy epoki kamienia mieszkańcy szałasów zaprezentowali życie codzienne grup ludzkich sprzed 10.000 lat, które prowadziły koczowniczy tryb życia, zajmowały się połowem ryb, polowaniem na zwierzęta leśne przy pomocy łuków i strzał z krzemiennymi grotami oraz zbieractwem jadalnych roślin leśnych.

    W osadzie pierwszych rolników poznaliśmy życia codzienne mieszkańców „długiego domu”, którzy zaprzestali koczowniczego trybu życia, zaczęli budować stabilne domostwa, zajmować się rolnictwem i hodowlą. Byliśmy również świadkami pokazu orki pradziejowej przy pomocy wołów ciągnących radło.

    W osadzie na półwyspie poznaliśmy, jak żyli ludzie w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza.  Przedstawiono również historię badań archeologicznych w Biskupinie oraz metody konserwacji zabytków archeologicznych.

    Mieszkańcy wioski piastowskiej pokazali nam, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki produkcji zaprezentowali rzemieślnicy. Na naszych oczach wytwarzali elementy strojów, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Nie zabrakło pysznego jadła, w tym chleba pieczonego w glinianym piecu oraz podpłomyków.

     Festyn w Biskupinie był  dla nas cennym źródłem informacji,  wyjątkowym spotkaniem z żywą lekcją historii i wspaniałą zabawą!

Data dodania: 2019-09-18 22:17:59
Data edycji: 2019-09-18 23:15:01
Ilość wyświetleń: 1021

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej