Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Udział w Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie...

Udział w  Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie...

   

    18 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Patyk w Sławsku Wielkim uczestniczyli w Jubileuszowym XXV Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Festyn stał się wspaniałą okazją  do poznania dawnych ludów zamieszkujących teren obecnej Polski - Celtów, Gotów i Wandali. W obozach wojskowych zobaczyć  mogliśmy broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Nie zabrakło  tradycyjnego pola bitwy na którym zmagali się ze sobą  rzymskie legiony, barbarzyńcy, wojowie wczesnośredniowieczni a nawet gladiatorzy.

    W obozowisku łowców i zbieraczy epoki kamienia mieszkańcy szałasów zaprezentowali życie codzienne grup ludzkich sprzed 10.000 lat, które prowadziły koczowniczy tryb życia, zajmowały się połowem ryb, polowaniem na zwierzęta leśne przy pomocy łuków i strzał z krzemiennymi grotami oraz zbieractwem jadalnych roślin leśnych.

    W osadzie pierwszych rolników poznaliśmy życia codzienne mieszkańców „długiego domu”, którzy zaprzestali koczowniczego trybu życia, zaczęli budować stabilne domostwa, zajmować się rolnictwem i hodowlą. Byliśmy również świadkami pokazu orki pradziejowej przy pomocy wołów ciągnących radło.

    W osadzie na półwyspie poznaliśmy, jak żyli ludzie w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza.  Przedstawiono również historię badań archeologicznych w Biskupinie oraz metody konserwacji zabytków archeologicznych.

    Mieszkańcy wioski piastowskiej pokazali nam, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki produkcji zaprezentowali rzemieślnicy. Na naszych oczach wytwarzali elementy strojów, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Nie zabrakło pysznego jadła, w tym chleba pieczonego w glinianym piecu oraz podpłomyków.

     Festyn w Biskupinie był  dla nas cennym źródłem informacji,  wyjątkowym spotkaniem z żywą lekcją historii i wspaniałą zabawą!

Data dodania: 2019-09-18 22:17:59
Data edycji: 2019-09-18 23:15:01
Ilość wyświetleń: 1048

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej