W minionym tygodniu zakończono obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 społeczność szkolna szukała alternatywnych sposobów uczczenia ważnego dla szkoły święta.
- Dzień Patrona w naszej szkole to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu niedawno, w 2015 roku – mówi Wiesława Hodyl, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim. - Obchodzimy je wraz z Dniem Edukacji Narodowej, aby uczcić naszą patronkę – Marię Patyk, która była nie tylko regionalistką i twórczynią ludową, ale i wspaniałą nauczycielką – dodaje.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęło uroczyste złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą przez Dyrektora, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawicieli Rady Pedagogicznej. Kolejne dni obfitowały w zajęcia w Szkolnej Izbie Regionalnej, stworzonej przez Marię Patyk. Na uczniów czekały nie tylko ciekawe zajęcia, ale i zadania do wykonania. W ten sposób utrwalona została wiedza na temat znaczenia Marii Patyk i Sławska Wielkiego dla regionalnej kultury, a także na temat działalności zespołu Kujawy i Mali Kujawiacy, obrzędów kujawskich, haftu kujawskiego oraz regionalnych pieśni i tańców. Wykonane przez dzieci rysunki zdobią teraz szkolne korytarze. Uczniowie zapoznali się również z pamiątkami po Marii Patyk, strojem kujawskim, haftami, girlandami, sprzętem domowym oraz twórczością ludową zgromadzoną w Izbie.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona zakończyło spotkanie w ramach cyklu „Inspiratornia” z Aleksandrą Gmińską, emerytowaną polonistką, uczennicą Marii Patyk, która podzieliła się wspomnieniami ze szkolnych lat, przybliżając sylwetkę patronki. - Dzięki takim rozmowom udaje się pokazać dzieciom i młodzieży, jakim człowiekiem była Maria Patyk. Liczne anegdoty, ciekawe historie z prywatnego życia patronki sprawiają, że staje się ona nam jeszcze bliższa – podsumowuje Wiesława Hodyl.
88-150 Kruszwica
Sławsk Wielki 77